+48 530 323 636

Akcja #otwieraMY ruszyła. Czym to może skutkować?

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Akcja #otwieraMY ruszyła w poniedziałek. Część przedsiębiorców zaprosiła klientów już w ubiegłym tygodniu, inni zapowiadali otwarcie lokali i obiektów w tym tygodniu. Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Akcja, o której początkowo najgłośniej było na Podhalu i w Karpaczu, jest już ogólnopolska. Przedsiębiorcy mają dość niekonsekwentnych działań rządu w związku z ciągłymi zmianami obostrzeń. Ogromny wpływ na ich decyzję miał również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. sygn. akt II SA/Op 219/20. Sprawa fryzjera, na którego nałożono karę 10000 zł jest szeroko komentowana, nie tylko wśród przedsiębiorców, ale i prawników. Zapoznaj się ze szczegółami przebiegu procesu TUTAJ.

"To będzie efekt kuli śniegowej" - mówiła w sobotę prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. "Desperacja społeczeństwa narasta, ponieważ nie widać wyjścia z tej sytuacji".

OTWIERAĆ CZY NIE OTWIERAĆ?

Decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was właśnie teraz walczy o przetrwanie, ale należy również pamiętać o możliwych konsekwencjach.
Lokal może zapłacić wysoką karę 30 tysięcy złotych nieprzepisowego otwarcia. Premier Morawiecki już skomentował akcję otwierania biznesów: ”Tych, którzy łamią przepisy, spotykają kary po 30 tys. zł lub mniej, w zależności od szkodliwości i intencjonalności danego czynu. W przypadku wielu przedsiębiorców zadziałało to jak kubeł zimnej wody. Ale są tacy, którzy nie chcą stosować się do przepisów”. Kolejną konsekwencją może być wykluczenie z programu tarczy finansowej.

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU WZNOWIENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ POMIMO OBOWIĄZUJĄCYCH RESTRYKCJI?

Jeśli jednak decydujesz się na wznowienie działalności, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo i nie utrudniaj pracy organom państwowym.
Pamiętaj o swoich prawach!

  • Przestrzegaj reżimu sanitarnego, m.in.: odstępy między stolikami, dezynfekcja, zakrycie ust i nosa.
  • Zachowaj spokój.
  • Pamiętaj, że policjant na służbie ma obowiązek wylegitymować się swoim imieniem i nazwiskiem oraz stopniem służbowym.
  • Każdą interwencję policji możesz nagrać, ale pamiętaj, że prawo ochrony wizerunku dotyczy również funkcjonariuszy policji. Nie nagrywaj twarzy policjantów.
  • Nie masz obowiązku przyjąć mandatu. Możesz powołać się również na to, że nie wprowadzono stanu wyjątkowego.

WAŻNE: Nie utrudniaj pracy policji i sanepidu. Kary nałożone na przedsiębiorców są natychmiast wykonalne.

Co to oznacza? Zapoznaj się ze stanowiskiem ekspertów - OWO Adwokaci

“W przypadku kontroli z ramienia organów sanitarnych warto spokojnie i rzeczowo współpracować. W sytuacji, w której nałożona zostanie na przedsiębiorcę kara pieniężna (w drodze decyzji administracyjnej), trzeba wiedzieć, że jest ona natychmiast wykonalna. Oznacza to, że organ może natychmiast przystąpić do egzekucji administracyjnej nałożonej kary poprzez np. zajęcie rachunku bankowego. Co jednak ważne – istnieje możliwość złożenia wniosku o wstrzymanie natychmiastowej wykonalności decyzji w odwołaniu od tejże decyzji.

Pamiętać również należy, że Policja w ramach kontroli przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych, może dokonywać czynności rozpoznawczych mających na celu zapobieganie, czy wykrywanie wykroczeń. Wykroczeniem – w świetle przepisu art. 54 ustawy Kodeks wykroczeń jest wykraczanie przeciwko przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych (np. brak zasłoniętych ust i nosa na ulicy). Policja posiada uprawnienie do legitymowania osób w celu ustalania ich tożsamości, więc czynności legitymowania należy się poddać. W przypadku zaś woli nałożenia przez funkcjonariuszy mandatu – można go nie przyjąć, co równoznaczne będzie z wniesieniem przez Policję wniosku o ukaranie do sądu.

Na koniec warto zauważyć, że analizowany wyrok WSA został wydany w czasie, gdy obowiązywało jedno z poprzednich rozporządzeń Rady Ministrów zawierających restrykcje i zakazy (pierwszy lockdown). Mimo zmiany stanu prawnego, tj. wydawania kolejnych rozporządzeń, powyższa argumentacja prawna pozostaje aktualna również dla bieżącego rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020 r.

Każdy z przedsiębiorców podejmując decyzję o kontynuacji działalności pomimo istniejących zakazów działa na swoją odpowiedzialność i warto, aby był zaznajomiony zarówno ze stanowiskiem sanepidu, jak i pierwszymi orzeczeniami sądów administracyjnych.”

CZEGO JESZCZE MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?

Telefonu. Ministerstwo rozwoju podaje, że przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, portalu biznes.gov.pl i infolinii biznes.gov w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii kontaktują się z przedsiębiorcami, którzy w sieci ogłosili otwarcie działalności.

W Karpaczu od poniedziałku planowo miało zostać otwartych 100 obiektów noclegowych. Burmistrz Karpacza, podkreśla, że hotele zapewniają lepszy standard bezpieczeństwa epidemiologicznego, niż ten wyznaczony przez sanepid. Miejsca otwierają się w pełnym reżimie sanitarnym.

Monitorujemy na bieżąco sytuację, nie tylko na forach internetowych, ale również w przekazie od naszych klientów. Wiemy, że obiekty są wizytowane przez przedstawicieli policji oraz sanepidu, aczkolwiek skala mandatów na ten moment nie jest znaczna.

Bez względu na Wasze decyzje - wspieramy Was w tym trudnym czasie i zawsze służymy poradą. Pamiętajcie aby przed otwarciem lokalu zaznajomić się nie tylko ze stanowiskiem sanepidu, orzeczeniami sądów administracyjnych, ale również ze swoimi prawami.

Artykuł powstał przy współpracy z OWO Adwokaci.

MASZ PYTANIA?
Chętnie na nie odpowiemy!
Trudno Ci jednoznacznie określić swoje cele?
Wiemy jak zwiększyć obłożenie Twojego obiektu.
Zadzwoń i skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów.
Kamila Fedor
Dział Handlowy i Obsługi Klienta
kamila.fedor@akcept.eu
+48 530 131 515
Wojciech Deja
Właściciel i Dział Handlowy
wojciech.deja@akcept.eu
+48 601 882 771
Naszą misją jest promowanie wypoczynku i atrakcji turystycznych w Polsce oraz wsparcie marketingowe małych i średnich obiektów noclegowych, aby wspomóc ich rozwój na konkurencyjnym rynku.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram