Jak wybrać portal noclegowy?

­Jak wybrać portal noclegowy?

Dobierz go do swoich potrzeb! Tu kilka wskazówek jak:

  1. Całkowity koszt reklamy.
  2. Pozycjonowanie (gdzie się wyświetla?)
  3. Łatwy dostęp do pomocy (infolinia, kontakt z administratorem). Czy otrzymasz odpowiednie wsparcie w razie potrzeby?
  4. Skuteczność. Czy Twoja inwestycja w reklamę się zwróciła?

1. PORÓWNAJ CAŁKOWITY KOSZT

Prawie każdy serwis noclegowy jest płatny, darmowych właściwie nie ma. Ale często pełne koszty związane z reklamowaniem się na portalach nie są klarowne.
Każdy serwis ma swoje własne zasady działania, rodzaj oraz wysokość opłat. Klienci serwisów noclegowych zwykle opłacają abonament za wyświetlanie ich obiektu na stronie portalu przez określony czas. Jeśli właściciel obiektu chce aby jego obiekt był pokazywany w czołówce, płaci się też za punkty pozycjonowania. Inne serwisy stosują model prowizyjny i właściciel musi oddać portalowi prowizję od każdego gościa, który zamówił nocleg przez dany serwis. Biorąc to wszystko pod uwagę warto jest porównać CAŁKOWITY koszt umieszczenia Twojej oferty na wybranych portalach. Jest to oczywiście żmudne zajęcie, ale się opłaca. Dowiedz się więc, jaka jest cena umieszczenia Twojej oferty w danym serwisie noclegowym i co otrzymujesz w zamian oraz czy na pewno jest Ci to potrzebne!

2. GDZIE SIĘ WYŚWIETLA TWÓJ OBIEKT?

Co z tego, że Twój obiekt jest w internecie? Czy ktoś go zobaczy? A co ważniejsze: czy Twój docelowy klient go zobaczy? Wbrew pozorom wyświetlenie reklamy Twojego obiektu na najbardziej popularnych stronach wśród tysięcy innych obiektów, nie jest zawsze korzystne. Więcej korzyści przyniesie, jeśli Twój obiekt noclegowy będzie wyświetlał się na pierwszej stronie wśród kilkunastu innych obiektów dobrze pozycjonowanej strony niż na dalszych stronach w serwisach posiadających tysiące ofert.

3. SPRAWDŹ DOSTĘP DO POMOCY

Gdy już Twój obiekt będzie, w którymś z serwisów noclegowych, na pewno nie raz będziesz potrzebować rady lub rozwiać wątpliwości dotyczące korzystania z portalu. W takich sytuacjach warto mieć dostęp do szybkiego wsparcia jego pracowników. Zanim zatem dokonasz wyboru serwisu noclegowego, dowiedz się, na przykład, jak długo musisz czekać na połączenie z właściwą osobą wspierającą oraz jak wprowadzić zmiany dotyczące Twojego obiektu w serwisie. Możesz to łatwo sprawdzić – po prostu zadzwoń i poproś o przedstawienie oferty: dowiesz się czy obsługa jest miła, pomocna i czy w ogóle da się z nią skontaktować…

4. PRZEANALIZUJ SKUTECZNOŚĆ TWOJEJ INWESTYCJI

Czy Twoja inwestycja w reklamę się zwróciła? Czy jest więcej rezerwacji czy tylko więcej zapytań? Jeśli już wybierzesz portal noclegowy, warto po jakimś czasie zrobić krótką analizę uwzględniając oczywiście miesiące martwe i sezon. Najlepiej po prostu policz czy pieniądze które włożyłeś w reklamę na portalu zwróciły się po sezonie. Możesz też porównać zarobki / ilość rezerwacji z poprzedniego sezonu podczas którego nie reklamowałeś się na nowym portalu.

Podsumowując – możesz łatwo przeanalizować, który serwis najbardziej Ci odpowiada, przede wszystkim jednak dobierz go odpowiednio do swoich potrzeb. Na przykład jeśli jesteś małym obiektem może nie potrzebujesz wyświetlać się na portalu dla hoteli, który będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym? Należy też pamiętać, że nie wiążesz się z portalem na całe życie, co najwyżej umową na rok 🙂 Jeśli Ci coś nie odpowiada – obsługa klienta, za wysokie ceny, zbyt skomplikowany system pozycjonujący – zmień serwis! To kosztuje niewiele czasu a może pomóc Ci oszczędzić nerwy i pieniądze w przyszłym sezonie. Powodzenia!