Logowanie
+48 530 323 636

Kampanii “Nie jedźcie nad morze” ciąg dalszy.

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Nad Bałtykiem może nas zabić praktycznie wszystko. Przynajmniej taki przekaz dominował w mediach, w tym roku. Sezon letni zmierza ku końcowi, a wraz z nim czas na podsumowania. Wiosną byliśmy na fali. Niestety, nie była to morska fala, a pandemiczna. Później stopniowo wszystko wracało do normy, ale media skutecznie bombardowały nas wiadomościami o zagrożeniach wiążących się z wyjazdem nad Bałtyk.

Już w 2004 roku firma Heyah zszokowała opinię publiczną prowadząc kampanię billboardową “NIE JEDŹCIE NAD MORZE”, stosując zasadę przekornej negacji. Dlatego na każdym billboardzie był również napis „Negatyw”, co oznaczało, że przekaz należy zrozumieć zupełnie odwrotnie.

Mimo wszystko, został on odebrany bardzo negatywnie, a Polska Izba Turystyki przesłała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo o podjęcie działań w sprawie naruszenia interesu przedsiębiorców turystycznych i turystów. Zarzut ten jednak w ocenie Urzędu nie był uzasadniony.

JAK WYGLĄDAŁ SEZON 2020?

O ile nowatorskie działania marketingowe firmy telefonii komórkowej można zrozumieć, to ciężko wytłumaczyć nagonkę medialną na turystykę krajową. Poniżej przegląd “zagrożeń”, które zapadły mi najbardziej w pamięć.

COVID NAD BAŁTYKIEM

Ten temat już zdecydowanie wyczerpaliśmy w tym roku, więc przejdźmy dalej.

Źródło: https://turysci.pl/koronawirus-110820-hm-nowe-ognisko-wirusa

CYJANOFITY, CYJANOBAKTERIE, CYJANOPROKARIOTA

Sinice - koszmar każdego turysty. Szarozielona woda z kożuchem z piany, nie zachęca do kąpieli. Pływanie w Bałtyku podczas obecności sinic może skończyć się nawet śmiertelnym zatruciem. Informacje o kolejnych zamkniętych kąpieliskach, otrzymywaliśmy zwłaszcza w drugiej połowie wakacji.


Żródło: https://podroze.se.pl/polska/pomorskie/sinice-w-baltyku-ktore-plaze-sa-zamkniete-mapa-kapielisk/6793/

TŁUMY NAD MORZEM

Według wielu źródeł plaże pękały w szwach, a zdjęcie z lotu ptaka wykonane we Władysławowie było komentowane nawet na arenie międzynarodowej. Duże grono osób przebywających w tym samym czasie w miejscowości publikowało również aktualne zdjęcia, podkreślając, że tłumów nie ma. Kwestia ujęcia?


Żródło: https://sprawdzam.afp.com/koronawirus-tlumy-na-plazy-we-wladyslawowie-zdjecie-wybrzeza-jest-prawdziwe

IZOTOPY PROMIENIOTWÓRCZE

Jeśli przetrwaliśmy COVID, sinice i tłumy na plaży, to i tak może zaatakować nas niewidoczny wróg, a mianowicie promieniowanie jądrowe. Sztokholm bije na alarm, że czujniki zarejestrowały znaczne podwyższenie poziomu izotopów.


Źródło: https://tech.wp.pl/izotopy-promieniotworcze-wykryte-w-rejonie-baltyku-najprawdopodobniej-pochodza-z-rozszczepienia-jadrowego-6526276837009025a

JADOWITE PAJĄKI I ATAK DZIKÓW

“Jadowite pająki na dworcu w Pogorzelicy!” Tak brzmiały nagłówki artykułów prasowych. Chodziło jednak o wystawę egzotycznych pająków.


Źródło: https://rewal.pl/jadowite-pajaki-na-dworcu-w-pogorzelicy/


Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/niemcy-dzik-zaatakowal-turystow-na-plazy-nad-baltykiem/7mk7mw3

NURDLE - NOWA PLAGA NAD BAŁTYKIEM

Nurdle, to niewielkie granulki o wielkości ziarna soczewicy, które wykorzystywane są do produkcji tworzyw sztucznych. Niestety, często mylone z pokarmem i są zjadane przez zwierzęta. A jak wiadomo zanieczyszczenie Bałtyku plastikiem, to znaczny problem.


Źródło: https://wideo.wp.pl/nurdle-nowa-plaga-na-plazach-nad-baltykiem-6547169013270145v

Codziennie dowiadywaliśmy się dlaczego lepiej jechać na zagraniczne wczasy…. bo taniej, bo lepiej, bo przyjemniej. Nie brakowało tytułów o chińskich pamiątkach, “tandeta made in China”, prętach wystających z morza, zagubionych dzieciach, a nawet “Kto nie sikał do morza - niech pierwszy rzuci kamieniem”... Oczywiście, każdy region turystyczny charakteryzuje się problemami i nie powinniśmy ich bagatelizować, ale w tym roku media wyjątkowo upodobały sobie wady bałtyckiego wypoczynku.

Jak jest naprawdę? Sprawdziliśmy odwiedzając wiele nadmorskich miejscowości, takich jak Kołobrzeg, Sarbinowo, Rewal, Dziwnów, Jastrzębia Góra, Ostrowo, Władysławowo czy Niechorze.

ZATŁOCZONE PLAŻE

BRAK BAZY GASTRONOMICZNEJ

BRAK ATRAKCJI - NUDA

I WAŻNE: powyżej zastosowaliśmy (podobnie jak firma Heyah) zasadę przekornej negacji. Mamy nadzieję, że z lepszym efektem.

Podsumowanie

Bałtyk nie jest dla każdego, dokładnie tak samo jak Egipt czy Grecja. Każdy turysta musi odpowiednio dopasować do siebie formę wypoczynku. Stąd też ważny jest rzetelny dostęp do informacji. Od 20 lat staramy się na bieżąco informować o faktycznej sytuacji w polskich miejscowościach wypoczynkowych, a przede wszystkich publikować rzetelne informacje na naszych portalach turystycznych, jak i mediach społecznościowych. Z pewnością tegoroczna nagonka na Bałtyk sprawiała, że była to walka z wiatrakami, aczkolwiek cieszymy się, że mimo wszystko znaczna większość z Was uznała ten sezon za udany.

Odwiedzamy również Was, w ramach naszej akcji Wizytacja. O tym, kogo już odwiedziliśmy piszemy na naszym Facebooku.

Do zobaczenia na trasie!

Walczymy o Twój sukces  -  Jesteśmy mniejsi  -  Zależy nam bardziej!

Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce.   ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci:

  • uzyskać większe obłożenie w twoim obiekcie
  • szybciej rozwijać Twój biznes i osiągnąć sukces
  • zadbać o poprawny wizerunek Twojego obiektu i promocję w internecie
  • uwolnić Twój czas, pomagając Ci w obowiązkach marketingowych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram