Więcej podróżujemy, dłużej odpoczywamy i wydajemy wyższe sumy na wakacje. Podsumowujemy sezon 2019 w turystyce. 

Już w zeszłym roku można było zauważyć znaczące wzrosty w wydatkach turystów w Polsce. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku Polacy wydali 27,7 miliarda złotych na podróże (o 14,5% więcej niż w roku 2017). Częściej jeździliśmy na krótkie weekendowe wypady, ale też wydłużaliśmy swoje urlopy o kilka dni. Tendencja ta jest utrzymana, co widać było już w pierwszym półroczu 2019:

W pierwszym półroczu 2019 roku, w porównaniu do I półrocza 2018 roku, widoczny był wzrost ogólnej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej o 6,1% oraz liczby udzielonych noclegów o 6,5%. Jednocześnie zanotowano wzrost liczby turystów zagranicznych o 4,5% oraz liczby spędzonych przez nich nocy o 5,1% – czytamy w raporcie „Baza noclegowa według stanu w dniu 31 lipca 2019 r. i jej wykorzystanie w pierwszym półroczu 2019 roku” GUS. 

Więcej turystów, ale także większa konkurencja

Więcej turystów niekoniecznie musi równać się pełnemu obłożeniu obiektów noclegowych. Konkurencja w branży z roku na rok jest większa.

Nasi partnerzy, którzy przygotowali się do sezonu skutecznie wydłużali sobie sezon. Często znacząco, bo dla wielu zaczynał się on już w kwietniu i trwał nawet do początku września. Patrząc jednak z innej strony – kampanie prowadzone dorywczo, bez wcześniejszego planowania są dużo mniej skuteczne. Zwłaszcza w mediach społecznościowych, gdzie zmiany w algorytmach obniżyły skuteczność reklam. Mówiąc wprost – działając dorywczo w sumie trzeba więcej wydać, niż w przypadku strategii starannie zaplanowanej przed sezonem – komentuje Zachary Mazur, specjalista działu kreatywnego AKCEPT.eu

Marketing obiektów noclegowych to strategia

Myśląc „marketing” często mylnie skupiamy się na pojedynczych działaniach czy narzędziach, które mają na celu doraźnie rozwiązywać problemy. W przypadku obiektów noclegowych może być to inwestycja w kampanie w mediach społecznościowych „zapełniające” obiekt na weekend. W praktyce jednak decyzje podejmowane bez jednolitej strategii mogą być kosztowne. Przykład? Wykup kampanii w mediach społecznościowych bez kierowania jej w specyficzną lokalizację (turyści ze wschodu jeżdżą do innych nadmorskich miejscowości niż turyści z zachodu, co łatwo zbadać i określić).

Stąd kluczowe jest planowanie oraz integracja narzędzi. Media społecznościowe, kampanie Google Ads, promocja w portalach lokalnych i regionalnych. Wszystko to dla najlepszego efektu powinno być zsynchronizowane, zaplanowane i wdrożone w odpowiedni sposób.

Pytania?
☎️ 530 323 636

———

AKCEPT.eu posiada ponad 2500 partnerów w branży turystycznej w całej Polsce. W portfolio firmy znajduje się ponad 100 portali lokalnych i regionalnych, a o skuteczną promocję obiektów noclegowych dba kilkunastoosobowy zespół specjalistów.