Logowanie
+48 530 323 636

Dlaczego warto aktualizować stronę internetową?

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Jak w dzisiejszych czasach wygląda budowanie strony internetowej? Wypełnienie briefu, dostarczenie materiałów, zaakceptowanie projektu, wdrożenie i już można się cieszyć swoją witryną WWW. Tylko, że…

Wbrew pozorom prace nad stroną internetowa nie kończą się wraz z oddaniem projektu. Nawet nowa strona, która wyświetla się już wysoko w wyszukiwarce wymaga ciągłych aktualizacji, po to, by zachować swoją pozycję w sieci oraz w oczach użytkowników. Strona internetowa jest elementem marketingu, który bardzo łatwo zaniedbać w wyniku pojawienia się drobnych usterek i braku niezbędnych aktualizacji. W wyniku tych drobnych niedopatrzeń korzystanie z witryny może być uciążliwe dla użytkowników, którzy są w końcu potencjalnymi klientami. 

Aktualizacja stron internetowej to nic innego jak reagularny przegląd i modyfikacje, które pomagają w eliminacji błędów zaburzających funkcjonowanie witryny. Właściciele biznesu powinni regularnie sprawdzać teksty na swoich stronach, pod kątem przydatności i merytoryki, aby zapewnić użytkownikom dostęp do najnowszych informacji. Treści z reguły nie wymagają całkowitego przeredagowania, zazwyczaj będą to drobne poprawki kosmetyczne (cennik, daty itp.)

Czy brak aktualizacji szkodzi stronie internetowej? 

Większość firm skupia się wyłącznie na procesie tworzenia strony internetowej, zapominając o jej serwisowaniu. Zazwyczaj serwisowanie strony ogranicza się do zapisania kopii zapasowej lub zmiany cen w cenniku. Jednak w dłuższej perspektywie może się to okazać niewystarczające, aby strona mogła funkcjonować poprawnie i skutecznie sprzedawać Twoje usługi. 

Optymalizacja pod względem wyszukiwarki

Jaki jest jeden z głównych celów posiadania strony internetowej? Przyciągnięcie potencjalnych klientów i zaprezentowanie usług oferowanych przez firmę. Z tego właśnie powodu strona internetowa musi zajmować dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jak to działa? Wyszukiwarki określają, czy użytkownicy są zainteresowani czytaniem lub przeglądaniem strony na podstawie zawartych treści. Algorytm bierze pod uwagę częstotliwość zmian na stronie, ponieważ chce pokazywać tylko istotne i świeże informacje, tak aby użytkownicy prawdopodobnie w nie klikali. Poprzez brak regularnych aktualizacji, wyszukiwarka decyduje, że strona nie ma nic ciekawego do powiedzenia potencjalnym klientom i zepchnie ją poniżej stron konkurencji.

Nie ma konieczności częstej zmiany treści w zakładkach ogólnych jak “O nas” czy “Oferta”. Jak zatem wprowadzać nowe, wartościowe treści tak by były atrakcyjne dla algorytmów wyszukiwarek? Decydując się na budowę strony www warto pomyśleć o zakładkach takich jak “aktualności” lub “blog”. To są właśnie miejsca gdzie można dodawać ciekawe, interesujące użytkowników treści, które pomogą w utrzymaniu wysokiej pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. 

Strona przyjazna dla użytkownika 

Strona internetowa jest miejscem, gdzie użytkownik powinien znaleźć wartościowe treści, by chętnie do niej wracał. Zastanówcie się sami? Jakie witryny najchętniej przeglądacie? Takie, na których są konkretne i sprawdzone informacje, czy takie, po przejrzeniu których macie wrażenie, że nie odzyskacie poświęconego czasu. Więc czy to nowe treści, czy zmienione oferty, potencjalni klienci powinni chętnie korzystać ze strony. Poza tym regularne aktualizacje pokazują, że firma dba o swojego klienta, bo chce, żeby był na bieżąco z wszystkimi nowinkami.

Jakie elementy wpływają na komfort przeglądania strony internetowej?

Szybkość ładowania strony

Dobry serwer z szybkim łączem oraz optymalizacja kodu wpływa pozytywnie na szybkość ładowania się strony.  Użytkownicy nie chcą czekać na załadowanie się strony, wczytanie grafik i tekstów. Jeśli strona ładuje się powoli istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik zacznie przeglądać strony konkurencji. 

Intuicyjna nawigacja

Co najbardziej lubią klienci? Sprawdzone rozwiązania. Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jaki sposób przeglądacie stronę internetową? Chcecie wrócić na stronę główną - klikacie w logo. Robicie zakupy w sklepie internetowym - szukacie ikony koszyka w prawym rogu strony. Użytkownik wchodząc na stronę internetową powinien automatycznie wiedzieć jak się po niej poruszać. Informacje na stronie muszą być zorganizowane w logiczny i intuicyjny sposób. To daje poczucie bezpieczeństwa. 

Tekst 

W tym aspekcie ważnych jest kilka rzeczy. Struktura, czcionka, interpunkcja i ortografia. Jednak warto się zastanowić po co klient wchodzi na naszą stronę? Przede wszystkim po treści. I zadaniem właściciela strony jest zapewnienie atrakcyjnych treści i konkretnej wartości. Użytkownicy chętnie czytają oryginalne i treściwe artykuły.  Ważny jest również układ tekstu - powinien on być przejrzysty, posiadać sensowne nazwy akapitów, zawierać pogrubione najważniejsze słowa, wypunktowania i przede wszystkim tekst powinien być na temat. 

Responsywność

Responsywność to dostosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. W czasach, gdy większośc użytkowników przegląda strony www na telefonach i tabletach, strona która dostosowuje się do ekranów takich urządzeń to konieczność. Dzięki temu, że strona jest responsywna staje się ona bardziej dostępna, funkcjonalna i czytelna dla klienta. 

Responsywność jest również bardzo ważna z punktu widzenia SEO. Pozwala to robotom Google na prawidłowe indeksowanie wersji desktopowej i mobilnej Twojej strony, pomagając Ci uzyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Strony przestarzałe i nieresponsywne często mają problem z osiągnięciem wysokich pozycji w wyszukiwarce, co za tym idzie są mniej widoczne dla internautów.

Projekt i funkcjonalność

Świat IT ciągle się rozwija. Techniki i metody projektowania graficznego zmieniają się z dania na dzień, a firmy muszą nadążać za innowacjami technologicznymi, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenia. Różne trendy w projektowaniu graficznym, zwłaszcza w UX (User Experience czyli doświadczenie użytkownika - dba o intuicyjność, łatwy przekaz informacji, przejrzystą strukturę strony), wskazują na zmiany w zachowaniach i preferencjach użytkowników i pomagają zoptymalizować układ i wygląd strony internetowej. Nie jest to jednoznaczne z tym, że strona wymaga ciągłej zmiany wyglądu. Warto jednak dbać o małe modyfikacje, które mogą mieć pozytywny wpływ na wydajność strony i komfort jej użytkowania.

Należy zwrócić uwagę na to, że jeśli technologia użyta do stworzenia strony uległa zmianie, witryna może nie funkcjonować w sposób taki sam jak wcześniej. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie, czy podstrony i poszczególne elementy ładują się poprawnie i szybko. Strona, która nie jest w pełni funkcjonalna, nie tylko zniechęca użytkowników do jej odwiedzenia, ale także wpływa negatywnie na pozycję w wyszukiwarkach i ogólną wydajność.

Bezpieczeństwo

Strony internetowe są codziennie narażone na atak przez wirusy i złośliwe oprogramowanie. O tym, czy te ataki będą skuteczne decyduje poziom ochrony witryny. Strona internetowa, która nie jest aktualizowana, jest bardziej narażona na ataki hakerskie, ponieważ ujawnia wady systemu, które mogą zostać wykorzystane do włamania.  

Certyfikaty bezpieczeństwa

W dobie rezerwacji, zakupów i innych transakcji online właściwe zabezpieczenie strony to KONIECZNOŚĆ

Bezpieczeństwo danych na stronie zapewnia certyfikat SSL, który chroni transmisję wrażliwych danych, takich jak loginy, hasła, numery kart kredytowych i dane osobowe używane na stronie przed nieautoryzowanym przechwyceniem. Zabezpieczając swoją stronę certyfikatem SSL Twoi klienci zyskują pewność, że ich dane nie trafią w niepowołane ręce, a co za tym idzie wzrasta wiarygodność i zaufanie do Twojej firmy.

Jak sprawdzić czy strona posiada certyfikat SSL?
Podczas nawiązywania połączenia z witryną, przed adresem strony powinien pojawić się przedrostek https:// oraz ikona kłódki. 

Dbanie o bezpieczeństwo strony jest szczególnie istotne dla witryn, którym użytkownicy powierzają swoje dane. Włamanie i wyciek danych z takiej strony może skutkować karami oraz zniszczyć zaufanie między firmą a klientem.

Podsumowanie

Strona internetowa to doskonały kanał kontaktu z potencjalnym klientem. Należy jednak pamiętać, by była ona dla niego jak najbardziej przyjazna. Aktualne treści na stronie są bardzo istotne pod względem algorytmów wyszukiwarek oraz do utrzymania dobrego kontaktu z potencjalnym klientem. Wiele firm zapomina o konieczności aktualizacji strony, i o ile problem ten dotyczy samych treści, to może to spowodować mniejszą ilość odwiedzin i spadek w wyszukiwarce, o tyle problem pojawia się, gdy na stronie nie są aktualizowane zabezpieczenia chroniące przed atakami wirusów i hakerów. Zaglądajcie więc na swoje strony internetowe i sprawdźcie, czy działają one poprawnie, nie tylko w szczycie sezonu. Nie zostawiajcie aktualizacji strony na ostatnią chwilę, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nieporozumień. 

Chcesz aby Twoja strona internetowa była zawsze aktualna? Pomożemy Ci w tym. Oferujemy profesjonalne usługi w zakresie utrzymania i aktualizacji stron internetowych opartych na najpopularniejszych systemach CMS, takich jak WordPress. Niezależnie od tego czy potrzebujesz jednorazowego wsparcia, czy stałej współpracy dostosujemy nasze usługi i wspólnie wybierzemy najlepszy wariant dla Ciebie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

tel. 530 323 636

e-mail: biuro@akcept.eu

www: akcept.eu

Ewelina Fedor

Walczymy o Twój sukces  -  Jesteśmy mniejsi  -  Zależy nam bardziej!

Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce.   ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci:

  • uzyskać większe obłożenie w twoim obiekcie
  • szybciej rozwijać Twój biznes i osiągnąć sukces
  • zadbać o poprawny wizerunek Twojego obiektu i promocję w internecie
  • uwolnić Twój czas, pomagając Ci w obowiązkach marketingowych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram