Logowanie
+48 530 323 636

Podsumowanie sezonu letniego nad morzem.

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Mamy połowę października, więc najwyższy czas na krótkie podsumowanie tegorocznego sezonu letniego.

Jak poinformowała Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna ruch w obiektach noclegowych, gastronomii i atrakcjach w Trójmieście wrócił do poziomu sprzed pandemii.

Bony turystyczne i wakacje kredytowe

Duży wpływ na zwiększone zainteresowanie wypoczynkiem nad polskim morzem miał fakt wydłużenia możliwości realizacji Bonu Turystycznego - obecnie z bonu można skorzystać do końca marca 2023. Polacy mieli również możliwość skorzystania z wakacji kredytowych.

Krótsze rezerwacje

Według PROT, podobnie jak w zeszłych sezonach, skraca się czas pobytów. W rezerwacjach dominowały wyjazdy trzy - pięciodniowe. Szczyt sezonu w tym roku przypadł na koniec lipca oraz na pierwsze dwa tygodnie sierpnia. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszył się długi weekend sierpniowy. W roku 2022 widać był również znaczny wzrost ilości gości z zagranicy.

Sezon 2022 lepszy od zeszłorocznego?

"W najmie krótkoterminowym w lipcu poziom obłożenia był podobny jak przed rokiem. W ubiegłym roku goście zagraniczni stanowili latem 20 proc. ruchu. W tym roku jest ich o co najmniej 10 proc. więcej" – podaje specjalista ds. badań i analiz Gdańskiej Organizacji Turystycznej Katarzyna Nałysz-Safuryn.

Tyle z oficjalnych statystyk dotyczących dużych hoteli. Jak wyglądał miniony sezon wśród właścicieli mniejszych obiektów noclegowych?

Z rozmów z Wami, wiemy, że sezon ten nie należał do łatwych. Po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią, wszyscy z nadzieją wyczekiwali sezonu 2022. Rzeczywistość okazała się jednak mniej kolorowa, a miniony sezon różnił się od dwóch ostatnich.

Rezerwacje na ostatnią chwilę, znacznie krótsze pobyty, turyści szukający oszczędności - tak w kilku słowach można podsumować tegoroczny sezon letni. We znaki dały się również zmiany upodobań wypoczynkowych wśród urlopowiczów. W tym roku turyści zwracali uwagę przede wszystkim na cenę, często kosztem komfortu. Wielu urlopowiczów decydowało się na wypoczynek bez wyżywienia, decydując się na przygotowywanie posiłków we własnym zakresie.

W tym roku wielu z Was zdecydowało się na rezygnację z dodatkowych usług jak np. serwowanie śniadania - ze względu na małe zainteresowanie ze strony wypoczywających.

Również właściciele lokali gastronomicznych nad morzem i w górach obserwowali zmniejszony ruch. Po zamówieniach widać było, że wypoczywający zwracają uwagę na ceny dań i dodatków w karcie.

Rezygnacje

Lato 2022 to również spora ilość rezygnacji. Wiele osób w ostatniej chwili zrezygnowało z wcześniej zarezerwowanego przyjazdu. W czerwcu i lipcu bardzo często odbieraliśmy od Was telefony i słyszeliśmy, że “zwolnił się termin od dziś na kilka dni”. Duża ilość rezygnacji miała związek z rosnącymi cenami paliwa, biletów przewoźników oraz wzrostem kosztów życia.

Nie można również pominąć faktu ponownej dostępności wyjazdów zagranicznych. Wiele kierunków można było odwiedzić bez konieczności wykonywania testów na COVID, co znacznie zwiększyło zainteresowanie zagranicznymi wakacjami wśród turystów.

Podsumowując

Sezon 2022 budził duże nadzieje, zarówno wśród właścicieli obiektów noclegowych jak i wśród turystów. Pierwsze dwa miesiące roku zapowiadały rekordową ilość rezerwacji na lato, jednak późniejsze wydarzenia mocno zweryfikowały rzeczywistość. Tegoroczny sezon letni zaczął się później, niż oczekiwano, skończył się w połowie sierpnia. Mimo to, wiele obiektów, które się odpowiednio przygotowały, zakończyły sezon na zadowalającym poziomie.

My jak co roku zachęcamy Was do wcześniejszego planowania i wdrażania działań marketingowych. Pamiętajcie, że każda kampania reklamowa potrzebuje czasu, żeby osiągnąć optymalne wyniki. Warto już teraz zastanowić się nad strategią reklamy swojego obiektu i przygotować się do kolejnego sezonu.

Potrzebujecie analizy i pomocy w planowaniu działań marketingowych?
Skontaktujcie się z nami!

tel. 530 323 636

biuro@akcept.eu

Ewelina Fedor 

Walczymy o Twój sukces  -  Jesteśmy mniejsi  -  Zależy nam bardziej!

Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce.   ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci:

  • uzyskać większe obłożenie w twoim obiekcie
  • szybciej rozwijać Twój biznes i osiągnąć sukces
  • zadbać o poprawny wizerunek Twojego obiektu i promocję w internecie
  • uwolnić Twój czas, pomagając Ci w obowiązkach marketingowych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram