+48 530 323 636

Dlaczego warto zadbać o SEO strony - część 1

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Definicja SEO

SEO, czy też pozycjonowanie, to nic innego jak optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki internetowej,  np. Google. SEO składa się z wielu czynników, które mają wpływ na ranking pozycji w wynikach wyszukiwania (SERP) i są analizowane przez specjalne algorytmy, które ostatnimi czasy są bardzo rygorystyczne.
Aktualnym standardem jest SEO połączone z UX (User Experience, czyli wrażenia i emocje jakich doświadcza użytkownik korzystający ze strony), które razem tworzą SXO - celem jest poprawa pozycji dzięki trafnym treściom na stronie oraz zwiększenie zaangażowania użytkownika. 

SEO, a pozycjonowanie

Czy SEO i pozycjonowanie to to samo? I tak i nie. Generalnie założeniem jednego jak i drugiego sformułowania jest poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarce, głównie dzięki trafnym treściom, które przyciągają ruch, poprawnie zaprojektowanej stronie internetowej, a także linkom wewnętrznym, zewnętrznym oraz strukturą całej strony, która będzie odpowiednio przeskanowana przez algorytmy.

Działanie wyszukiwarki internetowej

Wyszukiwarki działają nieustannie, przez całą dobę. Wspólnie z algorytmami zbierają informacje z wszystkich stron internetowych i odpowiednio je porządkują oraz ustalają ich miejsce w rankingu wyników wyszukiwania na określone frazy kluczowe.

Zakres działań SEO

Wdrożenie SEO na stronie internetowej dzielimy na zakres działań wewnętrznych (on-site, prowadzonych na stronie) oraz zewnętrznych (off-site, prowadzonych poza naszą stroną internetową).

SEO on-site

Nad tym procesem mamy pełną kontrolę. Możemy dowolnie zmieniać i tworzyć treści dla użytkowników (zarówno teksty, opisy jak i materiały multimedialne), nadawać odpowiednie tytuły oraz ich atrybuty, tworzyć przyjazne adresu URL i stosować linkowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do tego dochodzi aspekt techniczny, czyli to czego użytkownik nie widzi na pierwszy rzut oka, a jest bardzo istotne dla algorytmów, np. odpowiednie oznaczenie nagłówka z frazą kluczową (tzw. hierarchia nagłówków), czystość i przejrzystość kodu (która ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o szybkość strony www), opisy obrazków czy też dane strukturalne (np. FAQ).

Jeśli chodzi o meta-title oraz meta-description to zdania są podzielone, gdyż algorytm potrafi sam zadecydować jakie opisy tam wyświetlić, niezależnie od tego co ręcznie tam wprowadzimy. Jednakże zalecamy wprowadzenie tych danych z opisem o czym jest strona oraz z odpowiednim słowem kluczowym.

SEO off-site

Zadania off-site skupiają się na wykorzystaniu zewnętrznych czynników do “promocji” docelowej strony internetowej. Zaliczamy tu:

  • linkbuilding, czyli profil linkowy, np. z artykułów i wpisów gościnnych z zawartym linkiem do naszej strony,
  • media społecznościowe, które angażują użytkowników,
  • wizerunek i świadomość marki - opinie, polecenia itp.

Analiza działań i narzędzia

Przed rozpoczęciem wdrożenia SEO zaleca się podpięcie odpowiednich narzędzi do strony, które będą zbierać informacje, dzięki którym możemy analizować w czasie to co dzieje się u nas na stronie, zidentyfikować problemy oraz postępy.

Do podstawowych narzędzi należą: Google Search Console, Google Analytics, Tag Manager, PageSpeed Insights. 

Audyt SEO

Zanim zlecimy optymalizację witryny, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić audyt. Jest to standardowa procedura, dzięki której możemy zobaczyć mocne i słabe strony oraz aspekty wymagające poprawy. Audyt SEO witryny powinien obejmować część techniczną, trafności treści (tudzież analizę słów kluczowych), profil linków oraz analizę konkurencji wraz z pozycją w wyszukiwarce.

Dalsza część artykułu tutaj: zobacz część drugą artykułu.

MASZ PYTANIA?
Chętnie na nie odpowiemy!
Trudno Ci jednoznacznie określić swoje cele?
Wiemy jak zwiększyć obłożenie Twojego obiektu.
Zadzwoń i skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów.
Kamila Fedor
Dział Handlowy i Obsługi Klienta
kamila.fedor@akcept.eu
+48 530 131 515
Wojciech Deja
Właściciel i Dział Handlowy
wojciech.deja@akcept.eu
+48 601 882 771
Naszą misją jest promowanie wypoczynku i atrakcji turystycznych w Polsce oraz wsparcie marketingowe małych i średnich obiektów noclegowych, aby wspomóc ich rozwój na konkurencyjnym rynku.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram