Logowanie
+48 530 323 636

Jak Cię widzą, tak...rezerwują, czyli jak zrobić dobre zdjęcia obiektu noclegowego.

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Nie od dziś wiadomo, że dobre zdjęcia obiektu noclegowego mają ogromny wpływ na odbiór przez turystów co przekłada się na ich zainteresowanie, a idąc dalej - rezerwacje.

Ale właśnie - dobre, czyli jakie? Można wyróżnić kilka zasad, które cechują dobre zdjęcia, szczegóły poniżej.

Przygotowanie i dekoracja.

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować obiekt. Powinien on być nie tylko dokładnie posprzątany, ale również udekorowany pod sesję fotograficzną. W tym celu warto w kuchni umieścić np. paterę z owocami, która wypełni kadr i doda kolorów. Poza tym można zaaranżować stół do posiłku umieszczając na nim zastawę stołową. Warto również schować niepotrzebne rzeczy takie jak wszelkiego rodzaje płyny do naczyń, kosze na odpady itp.

W salonie w ramach przygotowań dobrze sprawdzają się proste elementy dekoracyjne takie jak koc, filiżanka kawy czy książka. Doświadczony fotograf z pewnością będzie wiedział jak wykorzystać poszczególne elementy, aby stworzyć zdjęcia, na których będzie miło zawiesić oko.

W tym momencie przejdziemy do kolejnej kwestii, czyli osoby wykonującej zdjęcia.

Zatrudnić fotografa czy wykonać zdjęcia samemu?

Czy warto zatrudnić profesjonalnego fotografa? To zależy. Jeśli posiadamy obiekt w 100% ukończony i przygotowany pod wynajem to zawsze zalecamy zatrudnienie fotografa. Dlaczego? Z kilku powodów. Fotograf jest osobą na co dzień zajmującą się wykonywaniem zdjęć dlatego posiada niezbędne doświadczenie. Wie jak ustawić aparat, skomponować kadr i dobrać poszczególne parametry techniczne ,aby jak najkorzystniej przedstawić obiekt. Korzysta przy tym z profesjonalnego sprzętu - aparatu, odpowiednich obiektywów czy lamp błyskowych. Nie zapominajmy, że zdjęcia należy jeszcze odpowiednio obrobić w programie graficznym.

W obecnych czasach częstą praktyką jest również wykonanie zdjęć z lotu ptaka. Poza atrakcyjnym wyglądem takie zdjęcie pozwala ukazać również atuty obiektu, przykładowo odległość do plaży. Jest to kolejny argument na zatrudnienie fotografa, ponieważ ciężko wykonać takie zdjęcia samodzielnie, bez specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej licencji.

Samodzielnie wykonane zdjęcia

Co natomiast w sytuacji kiedy obiekt nie jest do końca przygotowany, wyposażony, lub czeka na remont? W takim przypadku jak najbardziej można wykonać samodzielnie zdjęcia tymczasowe pamiętając o kilku istotnych elementach. Takie fotografie najczęściej wykonujemy smartfonem, na szczęście obecne modele posiadają rozbudowane opcje, które ułatwiają ich wykonanie. Pamiętajmy o tym, aby zachować proste linie. Rób zdjęcia tak, aby zachować poziom i pion poszczególnych elementów, unikaj trzymania aparatu “pod skosem”. W tym celu pomocnym narzędziem będzie tak zwana “siatka”, którą można włączyć w ustawieniach aparatu. Z jej pomocą sprawdzisz czy zdjęcie faktycznie jest proste. Pamiętaj, że korzystając z obiektywu szerokokątnego, który jest zalecany do tego rodzaju fotografii, na rogach zdjęcia mogą pojawić się zniekształcenia wynikające z zasad działania optyki i samego obiektywu. Takie zniekształcenia można skorygować w programie graficznym, ale wymaga to odpowiednich umiejętności i wiedzy..

 

Poza siatką warto włączyć tryb HDR, który pozwoli zachować detale zarówno w jasnych jak i ciemnych partiach zdjęcia. Z tym narzędziem jednak trzeba uważać, ponieważ w wielu przypadkach mamy możliwość ustawiania “mocy” tej funkcji. Zbyt duże nasycenie sprawi, że zdjęcie przestanie wyglądać naturalnie.

Często firmy reklamując swoje smartphony przekazują informację, że robią one zdjęcia w 50 czy nawet 100 Mpx. Najczęściej taką funkcję trzeba jednak również dodatkowo włączyć w ustawieniach smartphona, o czym wiele osób nie wie. Włączenie tej funkcji zapewni większą rozdzielczość zdjęcia co również pozytywnie przełoży się na jakość. Zalecamy wykonywanie fotografii w orientacji poziomej, które w większości serwisów i portali turystycznych, będą wyglądać lepiej, ponieważ wypłenią większą część ekranu odbiorcy i pokażą większą przestrzeń. Oczywiście są od tego wyjątki takie jak np. ciasne łazienki, czy przedpokój.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem:

  • Rób proste zdjęcia, korzystaj z narzędzia “siatka”.
  • Staraj się wykonywać zdjęcia w orientacji poziomej.
  • Używaj trybu HDR, ale z głową! 🙂 
  • Sprawdź czy możesz włączyć opcję zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (50 Mpx +).

Słowem podsumowania

Zdjęcia to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę szukając dla siebie miejsca noclegowego i jeśli ona nas nie zainteresuje to z reguły omijamy dany obiekt i szukamy dalej.

Aby wykonać dobre zdjęcia obiektu, które przyciągną zainteresowanych najlepiej jest zatrudnić fotografa, który odpowiednio zajmie się wszystkim - od kadrowania przez wykonanie i obrobienie zdjęć. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na samodzielne wykonanie sesji to warto pamiętać o kilku zasadach. 

 

Potrzebujesz profesjonalnej sesji zdjęciowej? Współpracujemy z wieloma fotografami na wybrzeżu i w górach. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi i wiedzy masz pewność, że Twój obiekt zostanie zaprezentowany w najlepszy sposób. 

Portfolio naszych fotografów znajdziesz tutaj: https://www.akcept.eu/oferta/sesje-zdjeciowe

Chcesz umówić się na sesję zdjęciową obiektu noclegowego? Skontaktuj się z nami!

tel. 530 323 636

mail: biuro@akcept.eu

Walczymy o Twój sukces  -  Jesteśmy mniejsi  -  Zależy nam bardziej!

Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce.   ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci:

  • uzyskać większe obłożenie w twoim obiekcie
  • szybciej rozwijać Twój biznes i osiągnąć sukces
  • zadbać o poprawny wizerunek Twojego obiektu i promocję w internecie
  • uwolnić Twój czas, pomagając Ci w obowiązkach marketingowych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram