Z biegiem lat pewnie zauważyłeś, że coraz trudniej o wartościową interakcję na Facebooku. Od kiedy aparat jest w każdym telefonie, a sprzęt nagrywający coraz tańszy, każdy z nas może tworzyć angażujące treści, co sprawia, że konkurencja jest duża. Możliwości są nieograniczone, ale mimo wszystko brakuje Tobie pomysłów na posty? Ruszamy z pomocą!
Jak działa algorytm Facebooka? Platforma promuje angażujące treści, czyli takie, które zdobyły dużo interakcji. Algorytm bierze pod uwagę m.in. ilość komentarzy pod postem, liczbę kliknięć oraz czas odbiorców poświęcony na jego oglądanie. Niezwykle istotna jest ilość udostępnień i reakcje na nie. Pamiętajcie, że najnowsze posty cieszą się większą popularnością. Postuj regularnie!
Zaczynając karierę zawodową miałam problem z planowaniem treści w mediach społecznościowych. Pojawiało się dużo wątpliwości. Skąd brać inspirację, jaka będzie reakcja odbiorcy, jaki kontent jest atrakcyjny? Teraz już wiem, że jest na to jedyna właściwa odpowiedź: TESTUJ RÓŻNE ROZWIĄZANIA! To co mi bardzo pomogło, to wyobraźnia, a mianowicie wyobrażenie sobie, że profil biznesowy na Facebooku to osoba.
Wyobraź sobie, że profil Twojego obiektu to realnie żyjąca persona, nadaj jej imię. Załóżmy, że jest to Basia, która wiecznie zachwala swoje umiejętności, życie prywatne, rodzinę. Za każdym razem, jak się spotykacie słuchasz nowych rewelacji na temat awansu w pracy, studiach zagranicznych syna, nowym aucie, ukończonym kursie z najwyższą oceną oraz największych pomidorach na działce. Po pewnym czasie wszyscy mamy Basi dość. Tak samo jest z obiektem noclegowym, który ciągle stosuje ten sam przekaz w mediach: najładniejsze pokoje, najbliżej do plaży, raj dla dzieci, pyszne wyżywienie...każdy post jest komercyjny. To podstawowy błąd.
Z kim chcemy się spotykać? Z ludźmi, którzy nas inspirują, są różnorodni i motywują nas do działania. Niech Twój profil będzie właśnie taką inspiracją, kopalnią wiedzy o lokalnych atrakcjach, miejscem do dyskusji.
Nie rozstajemy się z telefonem. Kieruj się tym przy projektowaniu postów. Zalecamy kształt kwadratowy lub pionowy-podłużny. Pamiętaj, że możesz stosować różne formy publikacji na FB, jak filmy video, grafiki, zdjęcia, karuzele zdjęć, stories, ankiety. Nie bój się eksperymentować. Facebook Audience Insights (darmowe narzędzie FB) pozwala sprawdzić dane demograficzne na temat Twoich odbiorców. Gwarancją sukcesu jest odpowiednia komunikacja, a mianowicie komunikacja językiem Twoich odbiorców. Przykład? Sieć sklepów Lidl.
Humorystyczne przedstawienie produktu, trafia idealnie do grupy docelowej, a dodatkowo cieszy się dużą popularnością w sieci.
Tutaj możliwości jest wiele. Zapytaj jak przebiega majówka, które miejsce na lody polecają Twoi turyści, lub czy planują odwiedzić góry w tym roku. Każde pytanie jest dobre, ponieważ stanowi ono powód do dyskusji. Komentarze = wzrost zasięgów.
Być może przeprowadziłeś remont, zakwitły tulipany, albo zatrudniłeś nowego pracownika? Odbiorcy uwielbiają poznać nas “od kuchni”. Nie bój się tego przekazu.
Cytaty są, były i będą chwytliwe. Utożsamiamy się z nimi, budzą w nas emocje oraz przywołują wspomnienia. Są też częściej udostępniane, ponieważ każdy z nas chce mieć “mądry” cytat na swojej tablicy.
Zachody słońca nad Bałtykiem, widok na góry, łąki z krokusami, czy sarny w polu - to wszystko zachęca do interakcji ogromną grupę ludzi. Warto tego typu kontent publikować o poranku lub wieczorem.
“5 minut “ obiektu noclegowego. Pochwal się pokojami, basenem, wspaniałym wyżywieniem. Post tego typu będzie bardzo pozytywnie odebrany, jeśli jest przerywnikiem wśród innych treści. To okazja, aby klient poznał Twoją ofertę.
Nie omijaj bieżących wydarzeń. To dowód na to, że Twój profil jest aktualny. Uwierz, że nawet pytanie o kwarantannę może dostarczyć wiele interakcji. Testowaliśmy!
Napiszę krótko: poproś o komentarz ze zdjęciem pupila i zobacz, co się będzie działo.
Historia miejscowości, lokalne atrakcje, nowy deptak przy plaży. Dawka wiedzy jest bardzo pozytywnie odbierana, jeśli jest przekazana w umiejętny sposób. Zadbaj o to i promuj swoją miejscowość.
Codziennie jest jakieś święto. Oczywiście najważniejsze dni takie jak Dzień Matki, Nowy Rok, czy Wielkanoc wypadają tylko kilka razy w roku, ale dlaczego by nie wspomnieć o Dniu Ziemi, Dniu Ptaków Wędrownych, albo Dniu Robaka. Takie posty wywołają dyskusję...i to z humorem.
Twoi fani to też ludzie. Lubią się pośmiać. Może ochlapałeś się farbą, zbiłeś wazon, albo wymieniałeś żarówkę? Daj się poznać i polubić.
Lubimy się chwalić. Zdjęciami również. Zapytaj o zdjęcia z poprzedniego sezonu. To także metoda na powrót do miłych wspomnień.
Sprawdź czy Twoi fani są chętni do tego typu zabawy. Jeśli tak, stosuj ją częściej. Warto organizować konkursy i nagradzać najaktywniejszych.
Wszyscy zwracamy uwagę na opinie, a te pozytywne warto przypominać. To szansa, że ktoś pod wpływem takiego posta, dorzuci Tobie jeszcze jedną od siebie.
Przychodzą takie dni, że się nic nie chce. Wejdź wtedy na nasze profile FB: nadmorzem.com, zakopianski.pl lub karkonosze.pl i udostępnij któryś z postów. Dbasz o różnorodność.
Pobyt ze zwierzętami? Monitorowany parking? Opcje wyżywienia? Wyjaśnij te aspekty w poście i zachęć do kontaktu telefonicznego.
WAŻNE: Każda społeczność jest inna. Poznaj swoją grupę docelową oraz obserwuj branżową konkurencję. Zdecyduj, czy opublikować post na temat najnowszej książki na rynku, a może jednak warto skupić się na trasach rowerowych. Wyciągaj wnioski i twórz treści, które będą dla odbiorców wartościowe.
Mamy nadzieję, że teraz planowanie treści na Facebooku jest znacznie łatwiejsze. Dla uproszczenia TUTAJ możesz pobrać przykłady postów na cały miesiąc maj, grafika + treść. Niech będą one inspiracją dla Ciebie.
Zajrzyj na naszą pierwszą część artykułu “To nie o lajki chodzi”, gdzie poruszyliśmy m.in. kwestie darmowych rozwiązań, pomocnych przy projektach graficznych. Zacznij działać, a my z przyjemnością będziemy obserwować Twoje poczynania.
Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce. ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci: