Logowanie
+48 530 323 636

Załamanie rynku - razem przetrwamy ten kryzys!

W pełni obłożony obiekt noclegowy

Chaos. Tak w skrócie możemy określić sytuację w branży turystycznej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Niestety, mało kto był przygotowany na taki rozwój wydarzeń. My również odczuwamy znaczące spadki.

Mimo wszystko nasz zespół jest gotowy nieść pomoc Wam: właścicielom obiektów noclegowych, hotelarzom, pracownikom sektora turystycznego. 

Mamy o co walczyć!

Turystyka to niezwykle istotna gałąź gospodarki dająca zatrudnienie ponad 1 mln osób w Polsce!  Stanowi to 7 proc. polskiego PKB.

W mediach społecznościowych już krąży kampania #zmienterminnieodwoluj, która w pierwszych 3 dniach osiągnęła rekordowe 2 mln zasięgi!

“Akcja ma na celu budowanie świadomości społecznej i wywołanie empatii, by klient łatwiej zrozumiał sytuację organizatora. Może dzięki tym działaniom branża zyska więcej zrozumienia Jednocześnie jej celem jest dodanie otuchy agentom, touroperatorom, hotelarzom” – wyjaśnia Piotr Sućko, inicjator akcji. 

Co możesz zrobić poza zaproponowaniem innego terminu wypoczynku dla swoich gości? Bardzo wiele. Po pierwsze, nie panikuj i myśl strategicznie. Każdy skupia się na aktualnej sytuacji, a przecież warto myślami kierować się już w przyszłość. Kryzys kiedyś minie - miej to na uwadze. 

Każdy obiekt cechuje inna grupa docelowa, położenie, sezonowość obiektu. Również obecna sytuacja zmienia się dynamicznie. Dokonamy wszelkich starań, aby nasze porady były skuteczne, lecz nie możemy Wam zagwarantować sukcesu. Wpływa na to wiele czynników. 

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności:

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pierwsze 2 zagadnienia. Kolejne omówimy już w czwartek! Zapraszamy na nasz blog oraz na nasz Facebook .

1. KONTAKT Z KLIENTEM

“Proszę o zwrot zadatku!”, “Chcę odwołać rezerwację w maju”.....zdajemy sobie sprawę, że właśnie tak wygląda większość połączeń telefonicznych ze strony klienta. Jak się zachować? 

 • nie unikaj kontaktu,
 • odpowiadaj na wszystkie wiadomości mailowe, telefoniczne oraz te, które napływają z mediów społecznościowych,
 • zamiast odwołania rezerwacji, zaproponuj inny termin,
 • zachowaj spokój, nawet przy agresywnym tonie głosu klienta,
 • bądź gotowy na negatywne opinie na wizytówce Google lub profilu FB, w przypadku odmownej decyzji dotyczącej zwrotu zaliczki,
 • utrzymuj pozytywne relacje ze stałymi gośćmi.

Czy muszę oddać zaliczkę? 

Nasza odpowiedź: Nie ma jasnych wytycznych, ale właśnie teraz pracujecie na wizerunek obiektu w przyszłości. 

To jedno z najczęściej zadawanych pytań, ale też i najtrudniejsze. 

Temat niezwykle rozległy i nawet specjaliści w dziedzinie prawa mają problem z odpowiedzią na to pytanie. Dlaczego? 

 • Na ten moment nie zostało wprowadzone nowe rozporządzenie Rządu jasno określające, co robić w tej sytuacji.
 • Każdy obiekt posiada inny regulamin, który klient akceptuje przy złożeniu rezerwacji; nie masz regulaminu? BŁĄD! Szczegółowy regulamin, uwzględniający również takie kryzysowe sytuacje będzie podstawą prawną  w sporze z klientem. 
 • Podstawowy problem: różnica między zadatkiem, a zaliczką.

Co dzieje się z zadatkiem, kiedy umowa nie zostanie zrealizowana? Zależy to od sytuacji. 

1. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy kupującego, to nie należy mu się zwrot kwoty.

2. Jeżeli umowa nie zostanie wykonania z winy sprzedającego, to kupującemu przysługuje prawo otrzymania zwrotu sumy dwukrotnie wyższej.   

3. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana wskutek okoliczności niezależnych od kupującego i sprzedającego (tzw. siła wyższa), kupującemu przysługuje prawo zwrotu wpłaconej kwoty (lecz nie dwukrotnie wyższej). 

Według wielu ekspertów rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 13.03.2020 r.  o ograniczeniu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20), wiąże się z pkt. 3 powyższego podsumowania, kiedy to kupującemu przysługuje prawo do zwrotu zadatku. 

Na ten moment (przy wszystkich spełnionych wymogach definicji zadatku) nie ma podstaw prawnych, aby zwracać zadatek za odwołane rezerwacje w maju, lecz jeśli następują one teraz - jest ku temu podstawa prawna. Co powinni Państwo zrobić w tej sytuacji? Z pewnością zastanowić się przed podjęciem decyzji oraz zaczerpnąć porady fachowców z dziedzin prawa.

WAŻNE: aby zadatek pod względem prawnym rzeczywiście był zadatkiem, musi to być jasno zaznaczone w umowie; w przeciwnym razie każda przedpłata traktowana jest jako zaliczka.

2. MARKETING

Optymalizuj budżety reklamowe oraz zadbaj o kampanie wizerunkowe. Przynoszą one wymierne korzyści długofalowo. 

 • bądź widoczny w sieci, turyści mają teraz więcej czasu na przeglądanie internetu,
 • optymalizuj budżety, lecz nie rezygnuj całkowicie z kampanii Google Ads i Fb Ads,
 • bądź aktywny w mediach społecznościowych,
 • publikuj angażujące posty, np. z cyklu "wspomnienie zeszłego roku" Jakie jest Wasze ulubione miejsce w Darłówku?
 • zapraszaj do przyjazdu w okresie wakacyjnym,
 • zaktualizuj swoją prezentację na portalach turystycznych,
 • sprawdź, czy nie potrzebujesz nowej sesji fotograficznej.

Czy powinienem całkowicie ograniczyć reklamę, aby zaoszczędzić budżet? 

Nasza odpowiedź: Nie. Optymalizuj budżet, ale nie ograniczaj całkowicie.  Ze względu na obecną sytuację wszyscy mamy więcej czasu na surfowanie w internecie. Nie marnuj czasu, działaj - to zaprocentuje w przyszłości. 

WAŻNE: Przerywając płatne kampanie, tracisz ciągłość zbieranych danych. Nie zmarnuj dotychczas wydanego budżetu! 

Pojawia się dużo wątpliwości i niejasności w ostatnim czasie. Bardzo chcemy Wam pomóc, ale proszę pamiętajcie, że nie jesteśmy prawnikami. Zajmujemy się marketingiem i w tej branży możemy nazwać siebie specjalistami. Wiemy natomiast, że kwestie prawne budzą największy niepokój w tym momencie, dlatego mamy nadzieję, że chociaż w części udzieliliśmy odpowiedzi na Wasze pytania. 

Kolejna porcja aktualności i porad już w czwartek. 

Zapraszamy!

Informacji na stronie nie należy traktować jak porad prawnych. Nie prowadzimy indywidualnych konsultacji prawnych.Stan na 17.03.2020

Walczymy o Twój sukces  -  Jesteśmy mniejsi  -  Zależy nam bardziej!

Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce.   ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci:

 • uzyskać większe obłożenie w twoim obiekcie
 • szybciej rozwijać Twój biznes i osiągnąć sukces
 • zadbać o poprawny wizerunek Twojego obiektu i promocję w internecie
 • uwolnić Twój czas, pomagając Ci w obowiązkach marketingowych
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram